Сахашчык: «Лічу абсалютна ўтапічным план ваеннага вызвалення Беларусі»

У Варшаве пачаліся грамадскія слуханні прадстаўнікоў Аб’яднанага пераходнага кабінета ў Каардынацыйнай радзе. 2 жніўня свае справаздачы зачыталі прадстаўніца па нацыянальным адраджэнні Аліна Коўшык і прадстаўнік па абароне і нацыянальнай бяспецы Валерый Сахашчык.

Адразу пасля іх выступаў пачалося галасаванне ў Каардынацыйнай радзе па працягу мандату прадстаўнікоў АПК. Галасаванне будзе доўжыцца 24 гадзіны, мяркуецца, што яго вынікі будуць вядомыя напрыканцы тыдня.

— Наша мэта — канчатковае фарміраванне беларускай нацыі як супольнасці з моцнай ідэнтычнасцю і актыўным грамадзянскім дзеяннем, — адзначыла Аліна Коўшык. – Нацыі, якая можа свабодна сябе рэалізаваць у межах незалежнай нацыянальнай дэмакратычнай еўрапейскай дзяржавы Рэспублікі Беларусь.

Таму сёння нашы галоўныя задачы — стварэнне ўмоваў для свабоднага развіцця беларускай культуры на аснове прынцыпаў захавання ўласных традыцый, разнастайнасцяў, якія здаўна існуюць на тэрыторыі Беларусі. Вяртанне нацыянальных сімвалаў, пашырэнне сферы ўжывання беларускай мовы, папулярызацыя нашай гісторыі і культуры, правядзенне палітыкі дэкамунізацыі і дэімпералізацыі, а таксама развіццё грамадзянскай актыўнасці.

Коўшык таксама падкрэсліла вялікую ролю беларускай дыяспары ў агульным змаганні беларусаў.

— Марафон салідарнасці (з палітвязнямі — С.) паказаў і выразна падкрэсліў гэтую важную ролю. Роля, пра якую мы ведалі. Сёння Беларусь не мае межаў, таму вялікая частка незалежнай беларускай культуры ствараецца па за межамі Беларусі, але гэта не ў першыню ў нашай гісторыі.

Прадстаўніца АПК адзначыла, што ствараецца праект культурнай мапы беларусаў па аналогіі з мапай бізнесу, а таксама паведаміла, што ў верасні АПК прадставіць стратэгію і канцэпцыю нацыянальнага адраджэння.

Прадстаўнік па абароне і нацыянальнай бяспецы Валерый Сахашчык адзначыў, што ягоны дэпартамент вядзе актыўнае супрацоўніцтва з украінскімі калегамі, у тым ліку ў навукова-тэхнічным напрамку.

Скрыншот відэа Кааардынацыйнай Рады

— Под руководством нашего сотрудника в структуре ВСУ создано IT-подразделение нового типа, численность которого приближается к тысячи человек. Это прорывное научно-техническое направление, которое может обеспечить решающее преимущество для беларусских вооруженных сил в будущем. Работа ведется под непосредственным руководством главнокомандующего ВСУ Валерия Залужного.

Сахашчык прызнаўся, што лічыць для сябе «абсалютна ўтапічным план ваеннага вызвалення Беларусі».

— Заявляю, что если кто-то начнет это делать, я в этом точно участвовать не буду. Мы сейчас находимся в диалоге с довольно-таки большим количеством беларусских военных и с некоторым количеством чиновников и бизнес-элит.

У нас практически полное совпадение мировоззрений и представлений, каким должно быть будущее Беларуси — это будущее должно быть европейским, мы должны быть развитой, успешной страной, членом ЕС и, скорее всего, НАТО. Скорее всего, потому что это очень серьезный и чувствительный вопрос, который должен решаться на референдуме.

Я считаю, что мы должны повышать степень осведомленности населения Беларуси, доставлять в страну правдивую информацию, стремиться к общественному диалогу и устранять раскол.

Я уверен, что мы сможем провести ряд мер, которые уменьшат раскол и позволят всем беларусам — и нам, и тем, кто сейчас носит погоны лукашенковской армии, понять, что мы все беларусы и все должны быть на одной стороне, и решать вопросы по-человечески путем диалога, а не стрелять друг в друга и устраивать гражданскую войну.

На думку Сахашчыка, у беларускіх сілавых структурах павінны застацца працаваць тыя, хто не парушаў закон, але застаецца працаваць пры дзейным рэжыме.

— Мое твердое убеждение, что мысли, высказывания некоторых радикальных членов демократической оппозиции о том, что мы разгоним всех — армию, силовые структуры и откуда-то чудесным образом у нас появится 150-200 тысяч человек, которые станут кристально честными чиновниками, имеющими образование и опыт… Откуда-то возьмутся все категории военнослужащих, людей, отвечающих за безопасность страны по другим направлениям. Я считаю, что так не получится.

Я считаю преступниками людей, которые на самом деле совершили преступления в рамках Уголовного кодекса в 2020 году, до этого и после. Люди, которые превысили свои служебные полномочия и нарушили закон РБ, несомненно должны понести за это ответственность. Но люди, которые не нарушали закон и имеют нормальный уровень профессионализма, вполне могут служить дальше.

Естественно, после определенных мероприятий, мы должны как нация прийти к единым ценностям и пониманию нашей цели и путей развития, и в первую очередь это должны принять силовики.

Потому что им, силовикам, идти защищать Родину и отдавать свои жизни. Вполне вероятно, что это будет, когда Россия попытается направить к нам какой-нибудь экспедиционный корпус.

Именно наши солдаты и офицеры пойдут на границу с Россией и будут отстаивать нашу Родину, а для этого они должны очень четко понимать идеологическую платформу ценностей и все остальные вещи, на которых строится государство.

Поэтому я ни в коем случае не рассматриваю вариант, что мы разгоним всех и вдруг нам кто-то подготовит 200 тысяч человек, которые мгновенно что-то начнут делать, — заключыў Сахашчык.

Оцените статью

1 2 3 4 5

Средний балл 4.5(76)